HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 14 HAZİRAN 2024, CUMA

AVM'leri yabancılar ayakta tutuyor

BMD Başkanı Sinan Öncel, yerli müşterinin alışveriş adetlerinde henüz 2019 düzeyine ulaşılamadığına işaret ederek, "Yerli tüketicinin alım gücünün giderek düşmesi ve kredi kartları ile ilgili son düzenlemenin tüketim harcamalarına olumsuz yansıyacağını öngörüyoruz. TL'deki değer kaybı yabancılar için ülkemizde alışverişi çok cazip hale getiriyor. Bazı lüks markalarda cironun yüzde 60-70'i yabancılardan elde ediliyor" dedi.
 
20.06.2022 18:02
AVM'leri yabancılar ayakta tutuyor
AVM'leri yabancılar ayakta tutuyor
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Ramazan Bayramı ve Anneler Günü alışverişinin de etkisiyle perakende sektörünün hareketli bir Mayıs ayı geçirdiğini bildirdi. BMD'nin üyeleri arasında yaptığı Mayıs Ayı Anketi'nin sonuçlarını değerlendiren Sinan Öncel, fiyatların daha fazla artacağı endişesi ile ihtiyaç alışverişinin öne çekilmesinin de etkisiyle geçen ay ciroların ortalama yüzde 30-35 arttığını bildirdi. Ciroları ağırlıklı olarak yeni sezon ürünlerindeki fiyat artışının yukarı taşıdığını belirten Öncel, şöyle devam etti: "Havanın ısınması ve pandeminin etkisini yitirmesi ile birlikte cadde ve AVM mağazalarımızın trafiğinde önemli bir artış oldu. Pandemi döneminde büyük bir sıçrama yapan e-ticaretin toplam ciro içindeki payında ise düşüş gözlemledik. Mayıs 2021'de üyelerimizin yaklaşık yarısı toplam cironun en az yüzde 11'ini e-ticaretten elde ediyordu. Geçen ay bu oran yüzde 30'a geriledi."

Yerli müşterinin alım gücü düştü


Yerli müşterinin alışveriş adetlerinde henüz 2019 düzeyine ulaşılamadığına işaret eden Öncel, "Yerli tüketicinin alım gücünün giderek düşmesi ve kredi kartları ile ilgili son düzenlemenin tüketim harcamalarına olumsuz yansıyacağını öngörüyoruz. TL'deki değer kaybı yabancılar için ülkemizde alışverişi çok cazip hale getiriyor. Bazı lüks markalarda cironun yüzde 60-70'i yabancılardan elde ediliyor. Ortadoğu'dan, Avrupa'dan ve Rusya'dan gelen misafirlerimiz yoğun alışveriş yapıyor. Turizm Haziran-Eylül döneminde perakende sektörünün lokomotifi olacak gibi görünüyor" şeklinde konuştu.
Sinan Öncel, perakende sektörü için ham madde maliyetlerindeki artışın da ciddi bir sorun oluşturmaya devam ettiğini vurguladı. Piyasalarda maliyet artışlarının süreceği yönünde bir beklenti olduğunu belirten Öncel, "Firmalarımız vadeli ödeme bir yana avans vererek dahi üretim yaptırmakta zorlanıyorlar. Piyasa peşin haricinde fiyat veremiyor. Ürettiğimiz her parti ürün bir öncekine göre daha pahalıya mal oluyor. Bu da firmalar için sermaye yetersizliğini ortaya çıkarıyor" dedi.
 
Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--logo

   E-posta: bilgi(@)kadirga.com.tr
Tüm hakları Kadırga TV adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr