HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 14 HAZİRAN 2024, CUMA

Elektrikte zammın devamı da gelecek

Elektrik fiyatlarında her 3 ayda bir yapılan fiyat düzenlemesi bu yıl ikinci defa zam döneminin dışında gerçekleşti. Son yapılan zammın gecikmiş temmuz zammı olduğu ifade ediliyor. İddialara göre üçüncü çeyrek dönemin başlangıcı olan Ekim ayında da elektriğe yeni bir zam gelebilir
 
03.09.2022 13:15
 Elektrikte zammın devamı da gelecek
 Elektrikte zammın devamı da gelecek
Elektrik fiyatlarını her üç ayda bir belirleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Eylül'den itibaren geçerli olacak şekilde güncel ulusal tarife elektrik birim fiyatlarını açıkladı. EPDK'den yapılan açıklamaya göre, evlerde kullanılan elektriğe ortalama yüzde 20 zam geldi. Yeni fiyatlarla birlikte bir kilovatsaat elektrik konutlarda 2.16 TL'den 2.60 TL'ye, sanayide 3.42 TL'den 5.14 TL'ye ve ticarethanelerde 3.42 TL'den 4.45 TL'ye çıktı. Normal koşullarda her çeyrek başında açıklanan elektrik fiyatları bu yıl ikinci defa gelenekselleşmiş zam döneminin dışında gerçekleşti. Karşılaştırma sitesi encazip.com tarafından yapılan analize göre bu, gecikmiş Temmuz zammı olarak da değerlendirilebilirken üçüncü çeyrek dönemin başlangıcı olan Ekim ayında yapılacak ek bir zammın da öncüsü olabilir.

500 TL'lik fatura 1420 TL'ye çıktı

Yapılan son zamla birlikte elektrik bedeli üzerinde yılbaşından itibaren evlere yüzde 184, iş yerlerine yüzde 266 ve sanayiye yüzde 407'lik bir zam yapılmış oldu. Son zamla birlikte 2021 yılının Aralık ayında 500 TL elektrik faturası ödeyen bir konut, Eylül ayında 1420 TL ödeyecek. Aynı dönemde 2000 TL ödeyen bir iş yeri tüketicisinin faturası Eylül ayında 7310 TL gelecek. Vergiler dahil fiyatlara göre Eylül ayında tüketiciler kWh başına evlerde düşük tüketimde 1.73 TL ve yüksek tüketimde 2.60 TL, iş yerlerinde düşük tüketimde 3.34 TL ve yüksek tüketimde 4.45 TL ödeyecek.

Zamlar enflasyonu azdıracak

Yapılan son elektrik zammı yüksek elektrik maliyetlerinden kaynaklanıyor olsa da elektrik piyasa ya da üretim maliyeti tarafında, elektriğin hangi amaçla kullanıldığına göre bir maliyet değişikliği olmuyor ve tüm abone grupları için benzer maliyetler oluşuyor. 2018 yılından beri ihtiyaç duyulan zammın bu ay da sanayici ve esnafa yansıtıldığı görüldü. 1 Eylül'den geçerli tarifelere göre enerji birim fiyatları sanayi grubunda 4.06 TL, iş yeri grubunda yüksek kademede 3.27 TL, evlerde ise yüksek kademede 1.98 TL oldu. Bu ilk bakışta özellikle dar gelirli hane halkının menfaatine gibi görünse de gerçekte durum bundan çok farklı. Zira esnaf ve üreticiye yüklenen elektrik maliyetleri çarpan etkisiyle tüm ürün ve hizmetlerin maliyetini artırıyor, hane halkı evde ucuz elektrik kullandığını düşünürken aslında elektrikteki maliyet farkını son tüketici ürünlerinin fiyatına yansıyan artışta ödemiş oluyor. Üretimde en önemli girdi maliyetinin enerji maliyeti olduğu göz önünde bulundurulduğunda tüm ürünlerin fiyatının artması direkt olarak enflasyonu artırıyor ve tüketici maliyet bazlı bir elektrik faturasında ödeyeceği tutardan çok daha fazlasını market alışverişinde veya diğer ürün ve hizmet satın almalarında ödemiş oluyor. 2018 yılından günümüze enflasyon verilerine bakıldığında bu durum verilerle doğrulanırken sanayi elektriğindeki bu yüksek artışın önümüzdeki ayın enflasyon verilerine ciddi ölçüde yansımasına kesin gözüyle bakılıyor.
Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--logo

   E-posta: bilgi(@)kadirga.com.tr
Tüm hakları Kadırga TV adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr